Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie obejmuje swoją ofertą edukacyjną oraz terapeutyczną dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, w tym również z niepełnosprawnością sprzężoną, np. współwystępującym autyzmem lub niepełnosprawnością ruchową, czy też wadą wzroku bądź słuchu.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 lat z terenu powiatu sochaczewskiego. W przypadku, gdy są wolne miejsca, za zgodą organu prowadzącego - Powiatu Sochaczewskiego - możliwe jest przyjęcie ucznia spoza tego terenu.
W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie wchodzą:
W ramach Szkoły Podstawowej prowadzimy również:
Na każdym etapie edukacyjnym nasi uczniowie mogą skorzystać z możliwości przedłużenia nauki o jeden rok (na etapie klas IV-VIII o 2 lata) za zgodą rodziców w celu pełniejszej realizacji potrzeb rozwojowych, edukacyjnych bądź wychowawczych, jeżeli wskazuje na to diagnoza wielospecjalistyczna.
Nasi uczniowie i wychowankowie korzystają z zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli specjalistów w zakresie pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Uczestniczą w zajęciach specjalistycznych, zgodnie z zleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej zawartymi w orzeczeniu lub opinii, takich jak: logopedia, komunikacja alternatywna AAC, integracja sensoryczna, trening umiejętności społecznych, komputerowe wspomaganie rozwoju, terapia ręki, gimnastyka korekcyjna, rehabilitacja, rewalidacja.
Otrzymują pomoc psychologiczno - pedagogiczną w postaci dodatkowych zajęć grupowych bądź indywidualnych, a także osobistych spotkań z psychologiem lub pedagogiem szkolnym. Wsparciem objęte są także rodziny uczniów.
Organizujemy zajęcia pozalekcyjne i koła zainteresowań: Sensoplastyka®, koło plastyczne „Kontrast”, koło teatralne, redakcja gazetki szkolnej „Widziadełko”, koło prozdrowotne, koło ekologiczne.
W szkole działają organizacje uczniowskie: Samorząd Szkolny, wolontariat „Klub Ośmiu”, drużyna harcerska Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije”.
Mamy też aktywnie działający Klub Absolwentów, którzy wraz ze swymi rodzicami regularnie odwiedzają szkołę, spotykają się, aby wspólnie w ciekawy sposób spędzić czas i podtrzymywać zapoczątkowane w szkole więzi przyjaźni, wzajemnej sympatii oraz wsparcia.
Organizujemy co roku wiele uroczystości szkolnych i klasowych, imprez rozrywkowych, akcji edukacyjnych, wychowawczych i pomocowych. Nasi uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach oraz projektach organizowanych w szkole, jak również powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Staramy się dostrzegać ich talenty i mocne strony, pomagamy rozwijać pasje i zainteresowania. Szukamy i tworzymy dla nich okazje do odniesienia sukcesu. Kształtujemy poczucie sprawstwa, wzmacniamy poczucie własnej wartości. Rozbudzamy radość tworzenia!
Dbamy o integrację ze środowiskiem lokalnym oraz współpracujemy z wieloma instytucjami i placówkami, świadczącymi szerokie spektrum usług dla osób niepełnosprawnych.
Realizację celów i zadań szkoły wspomagają organizowane przez nas stałe wydarzenia:
Uczniowie korzystają z dowozu autobusem szkolnym prowadzonego przez PKS Grodzisk Maz. Rodzice dowożący dzieci we własnym zakresie uzyskują dofinansowanie z Gminy.
Klasy liczą przeważnie kilkoro uczniów. W przypadkach lekkiego stopnia niepełnosprawności zdarza się, że liczebność klasy dochodzi do kilkunastu co najwyżej osób.
W większości klas zatrudnione są osoby na stanowisku pomocy nauczyciela, które pełnią funkcję opiekuńczą, pomagają w czynnościach samoobsługowych i higienicznych, czuwają nad bezpieczeństwem ucznia w czasie przerw itp.
Budynek szkolny posiada sale lekcyjne, a także pracownię internetową, pracownię komputerowego wspomagania rozwoju, pracownię rehabilitacji, pracownię integracji sensorycznej, Salę Doświadczania Świata, salę gimnastyczną o powierzchni 100m2, bibliotekę wraz z czytelnią i stołówkę. W budynku została zainstalowana winda.
Rozwiązania architektoniczne umożliwiają korzystanie z obiektu przez osoby niepełnosprawne. Powstały odpowiednio dostosowane ciągi komunikacyjne, sanitariaty, jest zapewnione bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Dzięki stworzonym w budynku warunkom możliwa jest pełna realizacja zadań edukacyjnych, wychowawczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych szkoły w funkcjonalnych, przyjaznych pomieszczeniach.
Teren wokół szkoły obejmuje działkę o powierzchni około 1ha. Został zagospodarowany wraz z wybudowaniem dróg dojazdowych, miejsc parkingowych, chodników, ogrodzenia, a także wykonaniem prac utrzymania zieleni. Na terenie szkolnym mamy boisko, plac zabaw i altanę.
Mamy również coś wyjątkowego: Ogród Sensoryczny. Jest to specjalnie zaprojektowany, duży ogród, w którym odpowiedni dobór roślin i aranżacja przestrzeni sprzyjają doświadczaniu otoczenia wszystkimi zmysłami. W jego tworzeniu brała udział cała społeczność szkolna, uczniowie wraz z rodzinami, nauczyciele i pracownicy szkoły. Teraz cieszy nas ogromnie korzystanie z barw, zapachów i smaków Ogrodu, przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, a nawet wykonywanie niezbędnych prac ogrodniczych.
Liczba uczniów w szkole każdego roku wynosi około stu. Dzięki temu nauczyciele i pracownicy szkoły mogą dobrze poznać każdego ucznia i wychowanka, odpowiednio reagować na jego potrzeby, zapewnić indywidualną pomoc i wsparcie. Jak w rodzinie znamy się wszyscy z imienia, łatwo tu o rozmowę, zainteresowanie i przyjazny uśmiech.