Zrób-My Nasz-Film - kolejny sukces!

27-02-2020 10:45

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Erminowie po raz drugi przystąpili do konkursu Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”, zorganizowanego przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. To była już jego III edycja.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego i obejmował dwie kategorie filmów:

- dla uczniów szkół podstawowych, pod hasłem

„O czym szumią mazowieckie drzewa-filmopowieści”

- dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pod hasłem

„ Nieznane ścieżki pamięci- mówiszTy”.

Mogły to być historie związane z miejscami i ludźmi znajdującymi się w środowisku bliskim szkole, dzielnicy, miejscowości, regionu. Pasjonujące historie zawierające dokumentację środowisk, zdarzeń, nieznane dotąd problemy, odczytywane na nowo historie życia, znane miejsca widziane inaczej, oczami młodego człowieka.

Owocem wspólnej pracy był stworzony przez naszych uczniów, pod opieką pani Agnieszki Grabarek, Pauliny Kamińskiej, Eweliny Kopeć i Moniki Sobala, film „Sochaczew dawniej i dziś”.

Uczniowie klasy VII i VIII l – Izabela Chłystek, Mateusz Marciniak i Bartłomiej Rutkowski z  powierzonego zadania wywiązali się znakomicie i zajęli w konkursie III miejsce w kategorii szkoły podstawowe. To kolejny sukces naszej szkoły – w ubiegłym roku również stawaliśmy na podium.

25 lutego wzięliśmy udział w Konferencji podsumowującej konkurs Zrób-My Nasz-Film. Jury doceniło w filmie:

-  „doskonały dobór zdjęć dołączonych do komentarzy, znakomicie ilustrujących różne

ujęcia tematyczne opowieści;

- komentarze wzmocnione realnie przedstawianymi wspomnieniami, opowieściami,

porównaniami historii, miejsc „w czasie i przestrzeni”, które stanowią znaczący atut

tego filmu;

- specyficzny pomysł realizacji filmu, przypominający wykorzystywane fotocasty, co

w znacznym stopniu ułatwia odbiór prezentowanego tematu poprzez uzupełnienie

wypowiedzi i obrazu dodatkowym komentarzem widocznym na ekranie;

- połączenie historii i teraźniejszości, jako interesującą konwencję zbliżającą pokolenia;

- przeszłość, teraźniejszość, przyszłość - ciekawie opowiedziane historie związane ze

środowiskiem, które jest niewątpliwie bliskie opowiadającym je uczniom.”

Raz jeszcze gratulujemy ekipie filmowej i życzymy dalszych sukcesów!

Agnieszka Grabarek