Klub Absolwenta w „Odeonie”

13-01-2020 08:30

Dnia 9.01.2020 r. uczestnicy Klubu Absolwenta spotkali się w kinie „Odeon”, by wspólnie obejrzeć film pod tytułem „Sokół z masłem orzechowym”. Poruszał on problem możliwości realizacji życiowych planów i marzeń osoby z zespołem Downa. Główny bohater jest wyjątkowym mężczyzną, który  zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce  uczyć się wrestlingu. Na swojej drodze  spotyka ludzi, którzy  decydują się mu w tym pomóc. Fabuła filmu pozwala wierzyć, że niemożliwe staje się możliwe. W życiu wygląda to trochę inaczej, niemniej warto obejrzeć ten film, bo daje zastrzyk optymizmu i wiarę w to, że   marzenia mogą się spełnić. Do obejrzenia filmu zachęca także świetna gra aktorska,  zwłaszcza Zacka Gottsagena, aktora z Zespołem Downa, odtwórcy głównej roli.

Przed seansem mogliśmy posłuchać wypowiedzi osób związanych rodzinnie lub zawodowo z osobami z Zespołem Downa. Rozmówcami byli: Pani Justyna Grajek - mama 23-letniego Mikołaja, Pani Małgorzata Stefańska - siostra 40-letniej Katarzyny, Pan Jarosław Filipiak - instruktor zawodów w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bramkach. Spotkanie poprowadziła Pani Katarzyna Pyś-Fabiańczyk - Prezes Stowarzyszenia „Ladies First”. Rozmowa pod tytułem: „Odwaga i wsparcie - życie z osobami z Zespołem Downa” próbowała dać odpowiedź  na pytania:  jakim potencjałem dysponują osoby z Zespołem  Downa, z jakimi trudnościami się borykają oraz z jakimi problemami spotykają się w codziennym życiu   osoby z ich otoczenia.

Spotkanie w kinie „Odeon ” zaliczamy do bardzo udanych. Familijna atmosfera tego  miejsca,  powoduje, że wszyscy czują się bardzo swobodnie.

Pragniemy podziękować za to, że przedstawiciele tej instytucji starają się przecierać szlaki w kwestii obecności w naszym życiu osób niepełnosprawnych i podejmują tę tematykę z dużą dozą empatii i zrozumienia.

Renata Gomulińska

Hanna Milcarz