Festiwal Twórczości Wszelakiej ERMINÓWKA

01-06-2019 19:14

„W sztuce zawarta jest siła ducha,
która jest w stanie zwyciężyć cielesny ból,
nostalgię, wewnętrzny niepokój”

Aleksander Mudrow

30 maja 2019 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Erminowie odbył się Integracyjny Festiwal Twórczości Wszelakiej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie ERMINÓWKA. Była to pierwsza edycja festiwalu, który, mamy ogromną nadzieję, na stałe wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń organizowanych w naszej szkole.

Marzeniem Pani Dyrektor Renaty Karaś oraz wielu nauczycieli było zorganizowanie festiwalu twórczości dla uczniów z niepełnosprawnościami. To marzenie się spełniło. Organizacja tej imprezy była dla nas ważna z wielu powodów. Realizując tę ideę kierowaliśmy się wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi, dzięki któremu wiemy, jak ważna jest w ich życiu twórczość. Przyczynia się ona do budowania dialogu ze światem, do komunikowania wewnętrznych pragnień, doznań. Wszelkie działania artystyczne mają ogromne właściwości terapeutyczne. W aktywności twórczej osoba niepełnosprawna odzwierciedla swoje uczucia, stany emocjonalne, potrzeby.

Nasz festiwal, oprócz integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z różnych placówek, ma również na celu promocję szkoły w środowisku lokalnym oraz popularyzowanie nowego podejścia do wiedzy w zakresie niepełnosprawności intelektualnej. Ważne jest również wpływanie na zmianę postaw społecznych w kierunku sprzyjającym integracji i normalizacji życia osób z upośledzeniem umysłowym.

Patronat nad tym wydarzeniem objął poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Urząd Miasta w Sochaczewie.

Festiwal to okazja, by docenić kunszt, zaangażowanie i kreacje, które tworzą uczestnicy przeglądu. Jednocześnie dziękujemy wszystkim przybyłym Cudownym Gościom. Dziękujemy za występy i wspólnie spędzony czas Przedszkolu Integracyjnemu nr 4 w Sochaczewie, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 1 w Kutnie, Zespołowi Szkół Specjalnych w Grodzisku Mazowieckim, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Gostyninie, Szkole Specjalnej nr 111 w Warszawie, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Żyrardowie, Zespołowi Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie oraz Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Załuskowie.

Po wielu deszczowych i pochmurnych dniach nad Erminowem wreszcie zaświeciło słońce. W ten piękny, wiosenny dzień Pani Dyrektor Renata Karaś przywitała wszystkich przybyłych gości, uczniów i rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły.

Pani Starosta powiatu sochaczewskiego Jolanta Gonta oraz Wicestarosta Tadeusz Głuchowski dokonali uroczystego otwarcia I Festiwalu Twórczości Wszelakiej ERMINÓWKA 2019. Festiwal poprowadził Marcin Odolczyk, rzecznik Starostwa Powiatowego w Sochaczewie oraz Renata Firlej, nauczycielka naszej szkoły.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Łukasz Gołębiowski - radny sejmiku województwa mazowieckiego, Urszula Opasiak - dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Marek Fergińskiwiceburmistrz Sochaczewa wraz Danutą Szewczyk-Kozłowskądyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego,  Grażyna Kowaleczko wizytator z Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz zaprzyjaźnieni dyrektorzy placówek oświatowych i kuratorzy sądowi.

Przedstawienia rozpoczęliśmy od występu teatru nauczycielskiego inscenizacją wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka” oraz odśpiewaniem hymnu festiwalowego.

Uczestnicy przeglądu prezentowali swoje umiejętności w kilku kategoriach: teatr, taniec, grę na instrumentach i śpiew. Przedstawienia były niezwykłe, pełne pasji i zaangażowania. Atmosferę tych chwil na długo zapamięta publiczność i uczestnicy, a żadne słowa nie oddadzą przeżyć, które wówczas nam towarzyszyły. Talenty aktorskie i muzyczne zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Na naszym festiwalu nie walczymy o wygraną. Każdy z występujących zespołów otrzymał nagrodę oraz podziękowanie za udział, które zostały wręczone przez przedstawicieli starostwa powiatowego w Sochaczewie oraz Panią Dyrektor Renatę Karaś.

Po rozdaniu nagród uczestników czekały kolejne atrakcje. Były warsztaty malarskie i teatralne, było malowanie twarzy, bańki mydlane, gry planszowe i symultana warcabowa, loteria fantowa oraz zabawy sportowe. Była Pani Wodzirej – zachęcająca do zabaw muzyczno-ruchowych oraz wyczekiwana przez wszystkich dyskoteka. Przygotowaliśmy też kiermasz z rękodziełem wykonanym przez uczniów, który zapraszał bogactwem i kolorem oferowanych przedmiotów. Na smakoszy czekał tort przygotowany przez Radę Rodziców oraz stoiska z wieloma pysznościami.

Festiwal organizowany będzie cyklicznie, w każdy ostatni czwartek maja, na terenie Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Erminowie.

Danuta Gierczak

Hymn Integracyjnego Festiwalu Twórczości Wszelakiej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie ERMINÓWKA

„Erminówka”

Erminów dziś zaprasza Was