Spacer szlakiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie

08-05-2019 10:34

W środę 24 kwietnia 2019r. uczniowie z Zespołu Szkół w Erminowie odbyli edukacyjny spacer szlakiem Józefa Piłsudskiego po Warszawie. Przewodnikiem była Pani Maria Pawlak z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spacer rozpoczęliśmy od historycznego dworca kolejowego Warszawa Wiedeńska, położonego w pobliżu obecnego Dworca PKP Śródmieście. Do miejsca tego przybywał wielokrotnie Marszałek przebywając w Warszawie. Do następnego punktu spaceru bardzo sprawnie dostaliśmy się metrem, co było dużą atrakcją i dla wielu nowym doświadczeniem. Ruchome schody, oznakowanie metra, stacje metra - były elementem treningu społecznego. Uczniowie doskonale odnaleźli się w nowej sytuacji, wykazując spokój i zainteresowanie.
W wiosennej odsłonie podziwialiśmy pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce, jakim był Ogród Saski. Za czasów Józefa Piłsudskiego był on popularnym miejscem wypoczynku i rozrywki mieszkańców miasta. Mógł korzystać z niego każdy, kto był porządnie ubrany. Następnie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddać hołd poległym w walkach żołnierzom. Kolejne miejsca , które odwiedziliśmy, związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, to: okolice Teatru Wielkiego, Hotelu Bristol i Hotelu Europejskiego i Plac Zamkowy. Uczniowie pracowali z kartami zadań, rozwiązując zagadki, układając puzzle, analizując archiwalne zdjęcia, mieli za zadanie samodzielnie dojść do wiedzy. Pani Maria Pawlak zajmująco i barwnie opowiadała o życiu Naczelnika, jego działalności politycznej, przyzwyczajeniach, umiłowaniu aktywności i sportu, życiu rodzinnym.
Spacer edukacyjny był wspaniałym przeżyciem dla uczniów - umożliwił poznanie naszej stolicy i historii naszej niepodległości. Pod kierownictwem Pani Marii Pawlak z Muzeum w Sulejówku uczniowie doświadczyli radości z procesu nabywania nowej wiedzy, wzmocnili swoją świadomość narodową, zaradność życiową oraz poczucie wartości. Dużych emocji dostarczyła też podróż pociągiem, zwiedzanie Starego Miasta i dziedzińca Zamku Królewskiego oraz wizyta w restauracji McDonalds, gdzie uczniowie samodzielnie dokonywali wyboru posiłku i płacili. Taka wycieczka to nauka funkcjonowania w środowisku!

Opiekunowie wycieczki:
Sylwia Kowalczyk