Zlot Drużyn Hufca ZHP Sochaczew - KU NIEPODLEGŁOŚCI

19-11-2018 13:44

10 i 11 listopada 2018 r. 9 Drużyna Harcerska NS „ Włóczykije” z Erminowa miała zaszczyt uczestniczyć w Zlocie Drużyn Hufca ZHP Sochaczew zatytułowanym „Ku Niepodległości”. Celem spotkania harcerzy było upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stulecia utworzenia ZHP i 80-lecia powstania Hufca ZHP Sochaczew.

Zlot rozpoczął się grą miejską o znamiennym tytule „Miej serce biało-czerwone”. Harcerze musieli dotrzeć do ważnych historycznie miejsc, zmierzyć się z różnymi zadaniami, wykazać się spostrzegawczością, znajomością faktów historycznych, wytrwałością i zaangażowaniem. Grę uatrakcyjniały postacie historyczne znamienne dla epoki, w której rozgrywały się losy Polski. Jozef Haller, Helena Modrzejewska, Ignacy Paderewski, czy wreszcie sam Józef Piłsudski przybliżyli atmosferę tamtych lat. W ich wykonaniu lekcja historii była bardzo ciekawa i pełna aktorskiej ekspresji. Symboliczne stało się odwiedzenie cmentarzy, na których spoczywają polscy żołnierze, którzy walczyli o wolną Polskę.

Wieczorem czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Laserowy pokaz na Placu Kościuszki w skrócie przypomniał nam najważniejsze daty i wydarzenia związane z historią Polski. Podsumowaniem tego pełnego wrażeń dnia była uroczysta harcerska wieczornica z udziałem powiatowych i miejskich władz. Każda drużyna przygotowała krótki film, lub prezentację przedstawiającą fragment naszej narodowej historii. Dzięki temu uczestniczyliśmy w kolejnej wspaniałej i pouczającej lekcji historii. Spotkanie wzbogacały pieśni patriotyczne, które w wykonaniu harcerzy i zuchów nabierały niepowtarzalnego wymiaru. My też mieliśmy w tym podniosłym wydarzeniu swój udział. Harcerz z naszej drużyny- Bartłomiej Rutkowski dzięki przepięknie wykonanemu utworowi „Ojczyzno ma”, dostarczył wielu wzruszeń zgromadzonym na wieczornicy.

Następny dzień także obfitował w znaczące wydarzenia. Na porannym uroczystym apelu czekała nas kolejna niespodzianka. Instruktorzy i opiekunowie drużyn aktywnie uczestniczących w działaniach hufca zostali wyróżnieniem i uhonorowani odznaką wydaną z okazji 80- lecia Hufca Sochaczew. Wśród wyróżnionych znaleźli sie też nasi opiekunowie : S. Kowalczyk i R. Gomulińska.

Po apelu utworzyliśmy barwny korowód, którego centralnym punktem była 20- metrowa flaga. Ruszyliśmy w kierunku pomnika prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania Niepodległości i 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Wielkim wyróżnieniem i zaszczytem było dla nas to, że w tym historycznym akcie uczestniczyła harcerka z naszej drużyny –Weronika Jaskółka. Po odsłonięciu tablicy i złożeniu kwiatów nastąpił dla harcerskiej braci bardzo szczególny moment - uroczyste odnowienie przyrzeczenia harcerskiego.

Dalszy przemarsz ulicami miasta miał wyjątkowy wymiar, była to manifestacja radości i dumy z wolnej Polski. Uwieńczeniem było dotarcie pod budynek Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Dalsze obchody tego niezwykłego święta odbywały się na placu Kościuszki i w Kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni i dumni, że mogliśmy wraz z bracią harcerską uczestniczyć w tak wspaniałych wydarzeniach.

Renata Gomulińska