Otwarcie Ogrodu Sensorycznego

15-06-2018 22:01

„Ogrody, ogrody, zielone azyle,/ tu dzień twój zmęczony przysiądzie na chwilę, /tu w cieniu altany jest pora dla zdrowia /prostują się sprawy w tym gąszczu listowia.”

Taki zielony azyl przy Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie został uroczyście otwarty i poświęcony w dniu 8 czerwca 2018 r.

Przecięcia wstęgi dokonali: starosta powiatu sochaczewskiego Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, przewodnicząca Rady Rodziców Wioletta Flakowska, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Rutkowski oraz dyrektor ZSS Renata Karaś.

Ksiądz proboszcz Andrzej Sałkowski poświęcił i pobłogosławił nasz Ogród Sensoryczny.

Ogród sensoryczny, zwany też ogrodem zmysłów, będzie pielęgnowany i wykorzystywany do celów edukacyjnych i terapeutycznych. Ogród jest podzielony na strefę dotykową, wzrokową, zapachową i słuchową. Z Ogrodu Sensorycznego mogą korzystać nasi uczniowie i nie wykluczamy użytkowania go przez osoby spoza szkoły. Każdy znajdzie tu spokój oraz odpoczynek.

Ogród powstał z inicjatywy nauczycieli i rodziców. Wygraliśmy grant w konkursie „Po stronie natury”, organizowanym przez Żywiec Zdrój, jednak abyśmy mogli oglądać nasz ogród w obecnej postaci, musieliśmy włożyć jeszcze wiele pracy i środków finansowych.

Pani dyrektor Renata Karaś podkreślała w swym przemówieniu z okazji inauguracji Ogrodu, iż cieszy się i jest bardzo wdzięczna, że na swojej drodze spotkaliśmy ludzi wielkiego serca, zawsze gotowych do pomocy i wsparcia naszych działań. Pragnąc wyrazić swoją wdzięczność pani dyrektor, wraz z panią starostą Jolantą Gontą, wręczyła specjalnie przygotowane podziękowania w imieniu własnym, jak i naszych uczniów oraz nauczycieli. Otrzymali je przyjaciele szkoły, rodzice, uczniowie - wszystkie osoby, które pracą własnych rąk, kosztem własnego czasu wolnego, czy też udzieleniem wsparcia finansowego bądź rzeczowego przyczyniły się do powstania Ogrodu. Wśród nich poczesne miejsce zajęła projektantka Ogrodu, pani Agnieszka Matysiak.

Uroczystość otwarcia Ogrodu połączona była z obchodami Dnia Dziecka. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Nie mogło wśród nich zabraknąć występów artystycznych. Najmłodsi uczniowie zatańczyli do piosenki o ogródku oraz zaśpiewali utwór „Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba”. Starsi pochwalili się swoimi dokonaniami z festiwalu muzycznego oraz zaśpiewali radosną piosenkę o szkole. Koło teatralne przedstawiło spektakl „Zdrowo żyć!”, powiązany z działaniami szkolnego koła prozdrowotnego, które przygotowało stoisko z pastami, przekąskami i napojami w celu promocji zdrowego odżywiania i stylu życia. Teatr nauczycielski „Erminówka” zabawił gości przedstawieniem „Kopciuszek”.

Grupa Perkusyjna L'ombelico del Mondo z Sochaczewa zagrała dla naszej publiczności oraz poprowadziła warsztaty perkusyjne.

Cała impreza odbywała się oczywiście w ogrodzie i przylegającym do niego terenie, przygotowaliśmy więc także wszelkie niezbędne atrakcje zabawy plenerowej, takie jak kiełbaski, chleb ze smalcem, ciasta, owoce, lody i napoje, możliwość udziału w konkurencjach sportowych i dyskotekę.

W organizacji zabaw dla dzieci wsparła nas grupa pracowników banku ING, która w ramach projektu „ING Dzieciom” przygotowuje również remont Sali Doświadczania Świata w naszej szkole.

Odwiedzili nas także motocykliści z Klubu Boruta, sprawiając ogromną radość wszystkim naszym, młodszym i starszym, fanom motoryzacji.

Cieszymy się ogromnie, że nasz Ogród Sensoryczny już istnieje – praktycznie i oficjalnie. Pięknie wyglądał w promieniach słońca w dniu uroczystego otwarcia. Podoba nam się również „z lotu ptaka”, o czym mogliśmy się przekonać dzięki obecności drona filmującego imprezę.

Jesteśmy dumni z tego naszego wspólnego dzieła, które przetrwa wiele lat, służąc rozwojowi, terapii oraz wypoczynkowi kolejnych roczników uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim współtwórcom Ogrodu Sensorycznego, a także wszystkim gościom, którzy zechcieli uczestniczyć w uroczystości otwarcia.

ZSS w Erminowie