Szkolny konkurs plastyczno-literacki „Przeciw nienawiści”

13-12-2017 09:26

Podczas Dnia Tolerancji – 16 listopada – Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs plastyczno-literacki „Przeciw nienawiści”.

Nasi uczniowie stworzyli poruszające dzieła, zarówno plakaty, jak i prace literackie. Wystawa prac konkursowych przedstawia świat, w jakim każdy z nas chciałby żyć. Świat, w którym zamiast nienawiści jest miłość, szacunek, akceptacja, współczucie, uśmiech i dobro.

Mądrość i prostota przekazu, zawartego w uczniowskich dziełach, zwraca uwagę, skłania do zastanowienia, otwiera oczy na potrzebę tolerancji.

Docierają do nas słowa:

Otwórz serce!

Tolerancja zbliża ludzi.

Nie ma kaleki, jest człowiek.

Niechaj każdy będzie na swoim miejscu i niechaj będzie miejsce dla każdego.

Wszyscy śmieją się w tym samym języku.

Zmusza do refleksji pytanie: Winny bo inny? Odpowiadamy sobie: nikt nie może być temu winny. Każdy z nas rodzi się i dopiero kiedy przyjdzie na świat okazuje się, w jakim miejscu się urodził, w jakiej rodzinie, zdrowy czy chory, sprawny lub niepełnosprawny. Nikt nie ma na to wpływu, możemy jedynie decydować o tym, jaką postawę przyjmiemy wobec drugiego człowieka. Możemy go zaakceptować, otworzyć serce, podać pomocną dłoń. Wtedy świat stanie się lepszy.

Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w dniu 6 grudnia, podczas szkolnych mikołajek. W czasie, kiedy przygotowujemy się na Święta Bożego Narodzenia, szykujemy szkolne jasełka, przypominamy historię narodzenia Jezusa w ubogiej stajence, bo ludzie odrzucali Świętą Rodzinę, nikt nie udzielił schronienia w potrzebie. To dobry czas, aby myśleć o tolerancji, aby przemieniać swoje serce. Aby człowiek był dla drugiego człowiekiem, a nie wilkiem.

Samorząd Szkolny ZSS w Erminowie