31-10-2017 14:10
Wspaniałe emocje! Radość tworzenia, połączenie we wspólnej pracy, w powietrzu wokół wibruje pozytywna energia, rozbrzmiewa muzyka Vivaldiego i Mozarta. I te kolory, pędzle przesuwające się po sztalugach – a potem ta magia, kiedy na białej kartce, na czystym płótnie już jest – wyczarowane malarskie dzieło. Często współtworzone przez rodziców i dziecko. Efekt współpracy, miłości, dzielenia się pomysłami, wzajemnego podsycania wyobraźni, pochylania się nad wspólnym zadaniem, patrzenia w tym samym kierunku i czytania sobie nawzajem w oczach, skupienia na emocjach, poszukiwania pokładów kreatywności.
Wernisaż, urządzony 27 października w Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie, był podsumowaniem czterech spotkań z cyklu „Jesienne plenery malarskie”, które odbyły się przy Altanie, powstałej przy szkole dzięki inicjatywie Rodziców i świetnej współpracy z nauczycielami. Projekt budowy altany zakładał, iż będzie ona tworzyła przestrzeń do integracji i rozwoju. Dziś, kiedy Altana już istnieje, okazuje się, że rzeczywistość nie tylko spełnia, ale chyba nawet przerasta nasze oczekiwania. Co tylko oznacza, jak bardzo była ona nam potrzebna i dowodzi, jak wiele można osiągnąć dzięki wspólnemu zaangażowaniu w realizację marzeń.
Altana z własnoręcznie wykonanymi meblami ogrodowymi, obsadzona kwiatami, powstała przy szkole na przełomie września i października. Odbyły się tam już cztery plenery malarskie, w których wzięli udział uczniowie wraz z rodzinami i nauczycielami:
- „Łany zbóż pędzlem malowane”,
- „Kompozycja malarska: kwiaty jesieni”,
- „Kosze ubrane w kolory jesieni”,
- „Niebo pełne ptaków”.
Harcerze ze szkolnej Drużyny Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije” urządzili w altanie Święto Pieczonego Ziemniaka – zdrowe i pyszne grillowanie z wykorzystaniem nie tylko ziemniaka, ale i innych warzyw. Harcerze hojnie wszystkich częstowali przyrządzonymi potrawami, które były tak smaczne i ciekawe, że w naszej szkole znacznie wzrosło grono osób przekonanych o tym, że zdrowe odżywianie może zapewnić nie tylko silę i prawidłowy rozwój, ale również prawdziwą przyjemność z jedzenia. Samorząd Uczniowski przygotowuje plenerową lekcję ekologii na temat segregacji odpadów. Rodzice zacieśniają nawiązane przy wspólnej pracy więzi, działania związane z altaną ułatwiają im spotkania i tak potrzebne wzajemne wspieranie się i wymienianie doświadczeń.
Jak wiele jeszcze pomysłów związanych z wykorzystaniem altany wciąż jeszcze powstaje i czeka na realizację, nie sposób wszystkich wyliczyć. To miejsce po prostu inspiruje i rozwija. Udane przedsięwzięcia rozbudzają apetyt na sięganie do kolejnych gwiazd, po ziszczenie następnych marzeń.
Wystawa poplenerowa w Erminowie, która zgromadziła społeczność szkolną – licznie przybyli uczestnicy plenerów, uczniowie, rodzice, nauczyciele – dała nam okazję do uroczystego otwarcia Altany. Przecięcia kolorowej wstęgi dokonali wspólnie: dyrektor PZE Urszula Opasiak, jako przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, jak również dyrektor ZSS w Erminowie Renata Karaś oraz przedstawiciele rodziców i uczniów szkoły. W swoim przemówieniu pani dyrektor Opasiak wyraziła uznanie własne oraz pani starosty Jolanty Gonty dla zaangażowania rodziców oraz dla efektów ich współpracy z dyrekcją i radą pedagogiczną szkoły.
Jako społeczność szkolna z dumą przyjęliśmy te wyrazy uznania, ponieważ wiemy najlepiej, ile dobrego nam ta twórcza współpraca przyniosła i wciąż przynosi. Efekty materialne, w postaci środków finansowych pozyskanych dzięki udziałowi w projektach grantowych i konkursach, czy też współorganizowaniu z Klubem Motocyklowym Boruta z Sochaczewa wielkiej imprezy charytatywnej „Motoserce”, to tylko część naszych zysków. Największą wartością dla nas jest zysk niematerialny: zawiązanie prawdziwej wspólnoty, zaangażowanej w realizację wspólnych celów, budującej lepsze dziś i lepsze jutro, dającej poczucie mocy sprawczej, wspierającej się w przekonaniu, że warto się starać.
Wystawa poplenerowa, gdzie obok siebie wisiały dzieła prawdziwie artystyczne i naiwne, kolorowe obrazki dzieci, gdzie mogliśmy oglądać prace malarskie wykonane wspólnie przez rodziców i dzieci, w których ze zdumieniem odkrywaliśmy zupełnie nową jakość – ta wystawa, która ożywiła szkolny korytarz niezwykłą feerią barw – zachwycała i wzruszał oglądających. Wspólne i piękne dzieło tak wielu i tak różnych osób. To nie tylko efekt plenerów – to obraz tego wszystkiego, co się dzieje między nami w społeczności szkolnej. To właśnie tak bardzo wzrusza, zachwyca i budzi wdzięczność dla każdego uczestnika wspólnej pracy.
Otworzyliśmy uroczyście altanę. Z radością, bo już zdążyliśmy to miejsce oswoić i polubić. Na razie za altaną – zaorana ziemia. Ale wkrótce będzie tam wyjątkowy ogród sensoryczny, już jest zaprojektowany, rozplanowany, już są pieniądze z wygranego konkursu na jego wykonanie. Tak właśnie budujemy przyjazny świat dla naszych niepełnosprawnych dzieci. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, ludziom pełnym pasji i zapału, którzy się do tego przyczyniają.
W zorganizowaniu „Jesiennych plenerów malarskich” pomagali nam:
- GN ZSS w Erminowie „Rodzice swoim dzieciom”
- Działaj lokalnie
- POPPS
- Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
- Mars Polska
- Greiner packaging
- SGB Bank SA Bank Spółdzielczy w Teresinie
- Samopomoc Chłopska TERESIN GS
- Gminy: Sochaczew, Teresin, Nowa Sucha, Iłów, Brochów, Młodzieszyn, Rybno
- Echo Powiatu
- Radio Sochaczew.
Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie
ZOBACZ GALERIE