Wygrana w projekcie - PO STRONIE NATURY

27-09-2017 12:29

W dniu 20 września w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie. Braliśmy udział w nagraniu krótkiego reportażu o wygranym projekcie w konkursie Żywiec Zdrój "Po stronie natury" (zobacz). Projekt ten zaowocuje już wkrótce stworzeniem na terenie działki za naszą szkołą Ogrodu Sensorycznego. Wśród twórców projektu znalazły się niezwykłe mamy naszych uczniów: Pani Beata Szustkiewicz, która zasiliła zespół swoją energią, wiedzą z dziedziny architektury krajobrazu i projektowania oraz kreatywnością, pani Renata Kujawa oraz pani  Edyta Stypuła, mające dużą wiedzę ogrodniczą i umiejętność komponowania ogrodu w aspekcie wizualnym i funkcjonalnym. Z ramienia szkoły wśród twórców projektu znalazły się: p. Agnieszka Szlacheta: nauczyciel przyrody, pani Monika Laska zajmująca się rehabilitacją ruchową oraz pani Kamila Karasek jako terapeuta integracji sensorycznej. Całą ideę stworzenia projektu wspierała Pani Dyrektor Renata Karaś.

W nagranym materiale możemy posłuchać informacji o tym, czemu służyć ma Ogród Sensoryczny, jak przebiegała realizacja projektu oraz kiedy planowane jest ukończenie prac. Wystąpili w nim: p. Monika Figut: dziennikarka, p. Renata Kujawa przedstawiciel Nieformalnej Grupy "Rodzice Swoim Dzieciom" działającej przy ZSS w Eminowie, p. Kamila Karasek: pedagog specjalny i terapeuta Integracji Sensorycznej oraz uczniowie klas Przysposabiających do Pracy: Robert Dąbrowski, Kacper  Zygmunciak, Dawid Sylwestrzak oraz Mateusz Klocek.

Poniżej zamieszczamy tekst pani Moniki Figut: dziennikarki, która, wspólnie z operatorem Wiktorem Wachowskim, stworzyła reportaż o Ogrodzie.

"Ta historia jest najlepszym dowodem na powiedzenie „chcieć to móc”. A im się chce. Rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie są naprawdę niezwykli. Angażują się z całego serca we wszystko, co może pomóc w terapii ich dzieci. Swoją energią zarażają nauczycieli i dyrekcję. Wszyscy razem tworzą zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego roku widzą owoce swojej kreatywności i pracy. Tak jak ostatnio, gdy wygrały pieniądze na stworzenie ogrodu sensorycznego przy szkole, jedynego takiego w powiecie.

Inicjatywa wzięcia udziału w konkursie wyszła od nieformalnej grupy rodziców uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, która już kilkakrotnie sprawdziła się w przedsięwzięciach wzbogacających placówkę w elementy podnoszące jej możliwości terapeutyczne. W projekt włączyły się nauczycielki, zwłaszcza tutejsza terapeutka integracji sensorycznej Kamila Karasek, oraz dyrektor ZSS Renata Karaś. Odniosły olbrzymi sukces. Ich projekt wygrał już w pierwszym etapie. Takich zwycięzców było tylko trzech. Umowę już podpisano. Szkoła dostanie 15 tysięcy złotych na budowę ogrodu sensorycznego przy placówce.

Konkurs grantowy Inicjatywy Społeczne dofinansowany jest w ramach programu „Po stronie natury”. Do jego partnerów należą Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK oraz Fundacja Ekologiczna ARKA. Zwycięski projekt Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie zakłada stworzenie na działce za placówką (900 m2, obecnie jest tu tylko łąka) odpowiednio zaaranżowanego ogrodu sensorycznego, którego celem będzie wielozmysłowa symulacja poprzez bezpośrednie obcowanie z naturą, kierowana do uczniów z zaburzeniami rozwojowymi będącymi uczniami placówki, ale także do innych zainteresowanych taką wizytą osób. ZSS w Erminowie przewiduje, że do ogrodu będą przyjeżdżać grupy z całego powiatu.

Ogród składać się będzie z pięciu spójnych zakątków, z których każdy zaaranżowany będzie tak, by pobudzać odpowiedni kanał sensoryczny swojego gościa: wzrok – kwiatowy zawrót głowy, słuch – dźwiękowe doznania i wodna polana, dotyk – dotykowy raj i smak – ogród smaku i zapachu (będą m. in. borówki, poziomki, drzewka owocowe). Nowa przestrzeń zdecydowanie poszerzy ofertę terapeutyczną placówki o metodę hortiterapii (terapii ogrodem).

Przygotowania już trwają. Obecnie architekt krajobrazu przygotowuje fachowy projekt, i robi to w czynie społecznym. Wolontariat stanowić ma zresztą duży wkład w przedsięwzięcie. Ogród będzie gotowy na wiosnę przyszłego roku. W jego tworzenie, poza rodzicami i nauczycielami, zaangażowani będą uczniowie. To bardzo ważne, na pewno obserwacja, jak rosną i zakwitają posadzone przez nich drzewa, krzewy, zioła i kwiaty sprawi im ogromną radość. Już widzimy te alejki spacerowe, pergole, ścianę wody i wykonane z drewnianych szpul spacerowe przystanki."

Kamila Karasek