starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

AKTUALNOŚCI SZKOŁA OFERTA TERAPEUTYCZNA PEDAGOG I PSYCHOLOG SPECJALISTYCZNY PUNKT KONSULTACYJNY ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI LAPTOPY DLA SZKOŁY 50 - Lecie Szkoły Przekaż 1% podatku Oddział przedszkolny Wczesne wspomaganie rozwoju Zajęcia pozalekcyjne Pracownie EFS Kąciki zabaw Radosna Szkoła Dokumenty szkolne Samorząd Rekrutacja Kontakt NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA BIP Facebook AKTYWNA TABLICA DLA RODZICÓW Wersja kontrastowa

Wygrana w projekcie - PO STRONIE NATURY

27-09-2017 12:29

A A A

W dniu 20 września w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie. Braliśmy udział w nagraniu krótkiego reportażu o wygranym projekcie w konkursie Żywiec Zdrój "Po stronie natury" (zobacz). Projekt ten zaowocuje już wkrótce stworzeniem na terenie działki za naszą szkołą Ogrodu Sensorycznego. Wśród twórców projektu znalazły się niezwykłe mamy naszych uczniów: Pani Beata Szustkiewicz, która zasiliła zespół swoją energią, wiedzą z dziedziny architektury krajobrazu i projektowania oraz kreatywnością, pani Renata Kujawa oraz pani  Edyta Stypuła, mające dużą wiedzę ogrodniczą i umiejętność komponowania ogrodu w aspekcie wizualnym i funkcjonalnym. Z ramienia szkoły wśród twórców projektu znalazły się: p. Agnieszka Szlacheta: nauczyciel przyrody, pani Monika Laska zajmująca się rehabilitacją ruchową oraz pani Kamila Karasek jako terapeuta integracji sensorycznej. Całą ideę stworzenia projektu wspierała Pani Dyrektor Renata Karaś. 

W nagranym materiale możemy posłuchać informacji o tym, czemu służyć ma Ogród Sensoryczny, jak przebiegała realizacja projektu oraz kiedy planowane jest ukończenie prac. Wystąpili w nim: p. Monika Figut: dziennikarka, p. Renata Kujawa przedstawiciel Nieformalnej Grupy "Rodzice Swoim Dzieciom" działającej przy ZSS w Eminowie, p. Kamila Karasek: pedagog specjalny i terapeuta Integracji Sensorycznej oraz uczniowie klas Przysposabiających do Pracy: Robert Dąbrowski, Kacper  Zygmunciak, Dawid Sylwestrzak oraz Mateusz Klocek. 

Poniżej zamieszczamy tekst pani Moniki Figut: dziennikarki, która, wspólnie z operatorem Wiktorem Wachowskim, stworzyła reportaż o Ogrodzie.

 

"Ta historia jest najlepszym dowodem na powiedzenie „chcieć to móc”. A im się chce. Rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie są naprawdę niezwykli. Angażują się z całego serca we wszystko, co może pomóc w terapii ich dzieci. Swoją energią zarażają nauczycieli i dyrekcję. Wszyscy razem tworzą zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego roku widzą owoce swojej kreatywności i pracy. Tak jak ostatnio, gdy wygrały pieniądze na stworzenie ogrodu sensorycznego przy szkole, jedynego takiego w powiecie.

 

Inicjatywa wzięcia udziału w konkursie wyszła od nieformalnej grupy rodziców uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, która już kilkakrotnie sprawdziła się w przedsięwzięciach wzbogacających placówkę w elementy podnoszące jej możliwości terapeutyczne. W projekt włączyły się nauczycielki, zwłaszcza tutejsza terapeutka integracji sensorycznej Kamila Karasek, oraz dyrektor ZSS Renata Karaś. Odniosły olbrzymi sukces. Ich projekt wygrał już w pierwszym etapie. Takich zwycięzców było tylko trzech. Umowę już podpisano. Szkoła dostanie 15 tysięcy złotych na budowę ogrodu sensorycznego przy placówce.

Konkurs grantowy Inicjatywy Społeczne dofinansowany jest w ramach programu „Po stronie natury”. Do jego partnerów należą Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK oraz Fundacja Ekologiczna ARKA. Zwycięski projekt Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie zakłada stworzenie na działce za placówką (900 m2, obecnie jest tu tylko łąka) odpowiednio zaaranżowanego ogrodu sensorycznego, którego celem będzie wielozmysłowa symulacja poprzez bezpośrednie obcowanie z naturą, kierowana do uczniów z zaburzeniami rozwojowymi będącymi uczniami placówki, ale także do innych zainteresowanych taką wizytą osób. ZSS w Erminowie przewiduje, że do ogrodu będą przyjeżdżać grupy z całego powiatu.

Ogród składać się będzie z pięciu spójnych zakątków, z których każdy zaaranżowany będzie tak, by pobudzać odpowiedni kanał sensoryczny swojego gościa: wzrok – kwiatowy zawrót głowy, słuch – dźwiękowe doznania i wodna polana, dotyk – dotykowy raj i smak – ogród smaku i zapachu (będą m. in. borówki, poziomki, drzewka owocowe). Nowa przestrzeń zdecydowanie poszerzy ofertę terapeutyczną placówki o metodę hortiterapii (terapii ogrodem).

Przygotowania już trwają. Obecnie architekt krajobrazu przygotowuje fachowy projekt, i robi to w czynie społecznym. Wolontariat stanowić ma zresztą duży wkład w przedsięwzięcie. Ogród będzie gotowy na wiosnę przyszłego roku. W jego tworzenie, poza rodzicami i nauczycielami, zaangażowani będą uczniowie. To bardzo ważne, na pewno obserwacja, jak rosną i zakwitają posadzone przez nich drzewa, krzewy, zioła i kwiaty sprawi im ogromną radość. Już widzimy te alejki spacerowe, pergole, ścianę wody i wykonane z drewnianych szpul spacerowe przystanki."

Kamila Karasek

ZOBACZ GALERIE

87373 odwiedzin