starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

AKTUALNOŚCI SZKOŁA OFERTA TERAPEUTYCZNA PEDAGOG I PSYCHOLOG SPECJALISTYCZNY PUNKT KONSULTACYJNY ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI LAPTOPY DLA SZKOŁY 50 - Lecie Szkoły Przekaż 1% podatku Oddział przedszkolny Wczesne wspomaganie rozwoju Zajęcia pozalekcyjne Pracownie EFS Kąciki zabaw Radosna Szkoła Dokumenty szkolne Samorząd Rekrutacja Kontakt NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA BIP Facebook AKTYWNA TABLICA DLA RODZICÓW Wersja kontrastowa

Jubileuszowa Gra Miejska

17-05-2017 12:13

A A A

 

Harcerze, zuchy i wolontariat z naszej szkoły oraz grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie postanowili włączyć się do szkolnych obchodów 50-tej  rocznicy powstania naszej szkoły.

Pomysł zorganizowania Jubileuszowej Gry Miejskiej okazał się strzałem w dziesiątkę. Głównym celem zabawy było zapoznanie się z historią naszej szkoły oraz zwiedzenie ciekawych i zabytkowych miejsc naszego miasta.

11.05.2017r. sześć patroli, złożonych z uczniów naszej szkoły, wyruszyło z mapką w rękach, aby odnaleźć zaznaczone miejsca. Na każdym punkcie czekali na nich wolontariusze z zaprzyjaźnionej szkoły - „Ogrodnika, którzy  przekazywali informacje o danym punkcie i zapoznawali z zadaniami do wykonania.

Trasę gry wyznaczały ważne punkty związane z historią szkolnictwa specjalnego oraz z historią i kulturą Sochaczewa.

Start nastąpił w  parku  im. Garbolewskich, miejscu rekreacyjnym, ale i historycznym. Ignacy Włodzimierz Garbolewski był bardzo zasłużony dla Sochaczewa, przekazał bowiem swoje ziemie na cele społeczne, między innymi pod budowę sochaczewskich szkół, na cmentarz i stadion. Pełnił  funkcję pierwszego sochaczewskiego starosty w niepodległej Polsce.

Następnym punktem był budynek dawnej szkoły przy ul. Ziemowita. Historia naszej placówki w tym miejscu datuje się od 1979r., wtedy utworzono tu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który w 1999 r.  przekształcono w Zespół Szkół Specjalnych. W tym miejscu szkoła istniała ponad 30 lat. W 2010 roku przeniesiono jej siedzibę do Erminowa.

Potem patrole udały się do Gimnazjum nr 1 przy ulicy H. Sawickiej. Tam, w latach 1961-63, na terenie obecnej wtedy Szkoły Podstawowej nr 1, powstały pierwsze klasy specjalne. W 1966 roku przeniesiono je do budynku przy ulicy Towarowej, tam też, w roku  1967, placówka uzyskała samodzielność jako Szkoła Podstawowa nr 5.

Następnie ruszyliśmy w kierunku hufca ZHP pod pomnik upamiętniający Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Człowieka skromnego, ale niezwykłego: męża stanu, działacza społecznego, więźnia politycznego i żołnierza. Prezydent Ryszard Kaczorowski całe życie związany był z harcerstwem, uzyskał stopień harcmistrza, zawsze bliskie mu były ideały: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010r. Aby uczcić pamięć Prezydenta Kaczorowskiego i upamiętnić nasz jubileusz, każdy patrol zapalił małe lampki, które utworzyły serce okalające napis przypominający o naszej rocznicy.

Kolejne miejsce naszej wędrówki to cmentarz przy ulicy Traugutta. Spoczywają na nim  także dawni pracownicy i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie zapalili znicze na grobie nauczycielek związanych z naszą szkołą: pani Sławomiry Noryśkiewicz i pani Wandy Kozłowskiej.

Następnie znaleźliśmy się u podnóża ruin dawnego zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. To zabytkowe miejsce, stanowiące wizytówkę Sochaczewa, świadczy o bardzo długiej i bogatej j historii naszego miasta. Uczniowie mieli nie lada okazję wczuć się w atmosferę zamierzchłych czasów. Na pamiątkę tamtych lat wolontariuszki z „Ogrodnika” przywdziały długie suknie i kapelusze. Rzeczywiście swoim ubiorem i postawą przypominały szlachetnie urodzone damy. Zadaniem do wykonania na zamkowej górze było odszukanie zaznaczonego na mapce skarbu - złotych dukatów.

W drodze powrotnej z zamku nastąpił dla naszych uczestników sprawdzian empatii i życzliwości dla innych. Szukając następnego miejsca zaznaczonego na mapce musieli bacznie się rozglądać, aby nie przeoczyć okazji do pomagania innym w potrzebie. Wszystkie patrole wywiązały się z tego zadania znakomicie. Dostrzegły osoby, które potrzebowały pomocy i udzieliły im jej. Tu pragniemy wyrazić słowa uznania dla pomysłowych scenek, przygotowanych przez wolontariuszy.

Przechodząc koło hurtowni „Jutex” przy ulicy Warszawskiej, dowiedzieliśmy się, że to miejsce także ściśle związane jest z historią szkolnictwa specjalnego. W 1968 roku Szkoła Specjalna otrzymała budynek właśnie przy ulicy Warszawskiej.

Ostatnim punktem naszej miejskiej przygody było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Zabytkowy budynek muzeum był kiedyś miejskim ratuszem. Obecnie zgromadzone są tu bezcenne militarne pamiątki z okresu II wojny światowej, w szczególności z okresu bitwy nad Bzurą, która odbyła się we wrześniu 1939 roku. Bardzo ciekawie o niezwykłych zbiorach muzeum opowiadał nam pan przewodnik.

Pełni wrażeń i nieco zmęczeni udaliśmy się autokarem do Erminowa. Tam nastąpiło uroczyste podsumowanie gry, wręczenie podziękowań, dyplomów i pamiątkowych medali dla uczniów szkoły. Potem był poczęstunek i wspomnieniowa prezentacja szkolnych zdjęć.

Uczniowie, którzy nie byli w patrolach, także mieli tego dnia dużo atrakcji, uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach oraz otrzymali medale.

Na pewno długo będziemy wspominać ten niezwykły dzień, tym niezwyklejszy, że w naszej zabawie towarzyszyli nam wspaniali wolontariusze z ZSCRKU pod opieką p. Ewy Trzcińskiej i p. Agnieszki Kowalczyk. Bardzo im dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać. Serdecznie dziękujemy za gotowość do współpracy i życzliwe przyjęcie dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą p. Pawłowi Rożdżestwieńskiemu, a także p. Jakubowi Wojewodzie i przewodnikowi p. Mariuszowi Samborskiemu.

 Jak zwykle nie zawiedli nasi sponsorzy: Firma Bracia Urbanek, Piekarnia Piotr Tymorek Krzysztof Uściłowski, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marek Kłoszewski. Dziękujemy Państwu za życzliwość i otwartość na potrzeby innych. Dzięki temu nasi uczniowie mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, świetnie się bawić oraz zintegrować z innymi środowiskami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i realizacji Jubileuszowej Gry Miejskiej. Dziękujemy uczestnikom za udział w tej niecodziennej przygodzie i wspólną wędrówkę tropami naszej historii.

 

ZOBACZ GALERIE

87373 odwiedzin