17-05-2017 12:13
Harcerze, zuchy i wolontariat z naszej szkoły oraz grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie postanowili włączyć się do szkolnych obchodów 50-tej rocznicy powstania naszej szkoły.
Pomysł zorganizowania Jubileuszowej Gry Miejskiej okazał się strzałem w dziesiątkę. Głównym celem zabawy było zapoznanie się z historią naszej szkoły oraz zwiedzenie ciekawych i zabytkowych miejsc naszego miasta.
11.05.2017r. sześć patroli, złożonych z uczniów naszej szkoły, wyruszyło z mapką w rękach, aby odnaleźć zaznaczone miejsca. Na każdym punkcie czekali na nich wolontariusze z zaprzyjaźnionej szkoły - „Ogrodnika, którzy przekazywali informacje o danym punkcie i zapoznawali z zadaniami do wykonania.
Trasę gry wyznaczały ważne punkty związane z historią szkolnictwa specjalnego oraz z historią i kulturą Sochaczewa.
Start nastąpił w parku im. Garbolewskich, miejscu rekreacyjnym, ale i historycznym. Ignacy Włodzimierz Garbolewski był bardzo zasłużony dla Sochaczewa, przekazał bowiem swoje ziemie na cele społeczne, między innymi pod budowę sochaczewskich szkół, na cmentarz i stadion. Pełnił funkcję pierwszego sochaczewskiego starosty w niepodległej Polsce.
Następnym punktem był budynek dawnej szkoły przy ul. Ziemowita. Historia naszej placówki w tym miejscu datuje się od 1979r., wtedy utworzono tu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który w 1999 r. przekształcono w Zespół Szkół Specjalnych. W tym miejscu szkoła istniała ponad 30 lat. W 2010 roku przeniesiono jej siedzibę do Erminowa.
Potem patrole udały się do Gimnazjum nr 1 przy ulicy H. Sawickiej. Tam, w latach 1961-63, na terenie obecnej wtedy Szkoły Podstawowej nr 1, powstały pierwsze klasy specjalne. W 1966 roku przeniesiono je do budynku przy ulicy Towarowej, tam też, w roku 1967, placówka uzyskała samodzielność jako Szkoła Podstawowa nr 5.
Następnie ruszyliśmy w kierunku hufca ZHP pod pomnik upamiętniający Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Człowieka skromnego, ale niezwykłego: męża stanu, działacza społecznego, więźnia politycznego i żołnierza. Prezydent Ryszard Kaczorowski całe życie związany był z harcerstwem, uzyskał stopień harcmistrza, zawsze bliskie mu były ideały: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010r. Aby uczcić pamięć Prezydenta Kaczorowskiego i upamiętnić nasz jubileusz, każdy patrol zapalił małe lampki, które utworzyły serce okalające napis przypominający o naszej rocznicy.
Kolejne miejsce naszej wędrówki to cmentarz przy ulicy Traugutta. Spoczywają na nim także dawni pracownicy i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie zapalili znicze na grobie nauczycielek związanych z naszą szkołą: pani Sławomiry Noryśkiewicz i pani Wandy Kozłowskiej.
Następnie znaleźliśmy się u podnóża ruin dawnego zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. To zabytkowe miejsce, stanowiące wizytówkę Sochaczewa, świadczy o bardzo długiej i bogatej j historii naszego miasta. Uczniowie mieli nie lada okazję wczuć się w atmosferę zamierzchłych czasów. Na pamiątkę tamtych lat wolontariuszki z „Ogrodnika” przywdziały długie suknie i kapelusze. Rzeczywiście swoim ubiorem i postawą przypominały szlachetnie urodzone damy. Zadaniem do wykonania na zamkowej górze było odszukanie zaznaczonego na mapce skarbu - złotych dukatów.
W drodze powrotnej z zamku nastąpił dla naszych uczestników sprawdzian empatii i życzliwości dla innych. Szukając następnego miejsca zaznaczonego na mapce musieli bacznie się rozglądać, aby nie przeoczyć okazji do pomagania innym w potrzebie. Wszystkie patrole wywiązały się z tego zadania znakomicie. Dostrzegły osoby, które potrzebowały pomocy i udzieliły im jej. Tu pragniemy wyrazić słowa uznania dla pomysłowych scenek, przygotowanych przez wolontariuszy.
Przechodząc koło hurtowni „Jutex” przy ulicy Warszawskiej, dowiedzieliśmy się, że to miejsce także ściśle związane jest z historią szkolnictwa specjalnego. W 1968 roku Szkoła Specjalna otrzymała budynek właśnie przy ulicy Warszawskiej.
Ostatnim punktem naszej miejskiej przygody było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Zabytkowy budynek muzeum był kiedyś miejskim ratuszem. Obecnie zgromadzone są tu bezcenne militarne pamiątki z okresu II wojny światowej, w szczególności z okresu bitwy nad Bzurą, która odbyła się we wrześniu 1939 roku. Bardzo ciekawie o niezwykłych zbiorach muzeum opowiadał nam pan przewodnik.
Pełni wrażeń i nieco zmęczeni udaliśmy się autokarem do Erminowa. Tam nastąpiło uroczyste podsumowanie gry, wręczenie podziękowań, dyplomów i pamiątkowych medali dla uczniów szkoły. Potem był poczęstunek i wspomnieniowa prezentacja szkolnych zdjęć.
Uczniowie, którzy nie byli w patrolach, także mieli tego dnia dużo atrakcji, uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach oraz otrzymali medale.
Na pewno długo będziemy wspominać ten niezwykły dzień, tym niezwyklejszy, że w naszej zabawie towarzyszyli nam wspaniali wolontariusze z ZSCRKU pod opieką p. Ewy Trzcińskiej i p. Agnieszki Kowalczyk. Bardzo im dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać. Serdecznie dziękujemy za gotowość do współpracy i życzliwe przyjęcie dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą p. Pawłowi Rożdżestwieńskiemu, a także p. Jakubowi Wojewodzie i przewodnikowi p. Mariuszowi Samborskiemu.
Jak zwykle nie zawiedli nasi sponsorzy: Firma Bracia Urbanek, Piekarnia Piotr Tymorek Krzysztof Uściłowski, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marek Kłoszewski. Dziękujemy Państwu za życzliwość i otwartość na potrzeby innych. Dzięki temu nasi uczniowie mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, świetnie się bawić oraz zintegrować z innymi środowiskami.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i realizacji Jubileuszowej Gry Miejskiej. Dziękujemy uczestnikom za udział w tej niecodziennej przygodzie i wspólną wędrówkę tropami naszej historii.
ZOBACZ GALERIE