Światowy Dzień Zdrowia

26-04-2017 09:20

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony 7 kwietnia związany był w tym roku z działaniami poświęconymi zagadnieniu depresji.

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Wywołuje cierpienie związane z obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań i zdolności do radowania się, wzmożoną męczliwością. Osoba ma trudności z wykonywaniem najprostszych codziennych czynności, zaniedbuje swoje obowiązki. Cechuje ją niska samoocena, poczucie winy i małej wartości. Ma pesymistyczne, negatywne nastawienie wobec przyszłości, jest przekonana, że nic dobrego ją już nie czeka.

Depresja jest zaburzeniem, któremu można zapobiegać i należy je leczyć.

Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie w swoich działaniach profilaktycznych i wychowawczych promuje wśród uczniów i rodziców wiedzę i postawy prozdrowotne. Akcje i imprezy szkolne zachęcają do aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia. Rodzice są uświadamiani o konieczności kształtowania samodzielności, warunkach budowania pozytywnych relacji w rodzinie, potrzebie otaczania dzieci wsparciem i akceptacją. Uczniowie biorą udział w różnych konkursach szkolnych i powiatowych, które kształtują ich wiarę w siebie. Rozwijane są umiejętności bezpiecznego i wartościowego spędzania czasu wolnego, pomagania innym. Tradycją szkoły jest Dzień Uśmiechu, obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, Dnia Autyzmu. Opieka pielęgniarki szkolnej, pomoc psychologiczno- pedagogiczna, bogata oferta zajęć specjalistycznych i dodatkowych: dogoterapia, koło prozdrowotne, koło krajoznawczo- turystyczne, koło plastyczne czy koło taneczne- służą redukowaniu napięcia, lęku, negatywnych emocji, wzmocnieniu poczucia wartości naszych wychowanków i wprowadzeniu zdrowych nawyków.