Harcerze z Erminowa we Wrocławiu!

25-04-2017 09:01

Od 2- 7 kwietnia 2017r. harcerze z Drużyny Nieprzetartego Szlaku z Erminowa uczestniczyli w 6 dniowych warsztatach o charakterze ekologicznym we Wrocławiu. Przez udział w projekcie finansowanym ze środków PFRON nasi uczniowie mieli możliwość poznania i zrozumienia zjawisk przyrodniczych, rozwinięcia umiejętności społecznych, samodzielności. Program był bardzo atrakcyjny i róznorodny. W tym pięknym mieście harcerze posługując się mapą szukali krasnoludków, poznając przy okazji zainteresowania i charaktery wrocławskich skrzatów, ale i historię miasta. Naszym przewodnikiem i opiekunem przez cały czas pobytu we Wrocławiu była druhna Seweryna, która barwnie opowiadała o Ostrowie Tumskim, o rynku i jego zabytkach, legendach Wrocławia. Nasi harcerze w ramach rozwijania świadomości przyrodniczej byli w Hydropolis: Centrum wiedzy o wodzie, gdzie różnorodne technologie multimedialne i interaktywne instalacje służą ukazaniu właściwości i roli wody. To tam mogliśmy poznać wiele ciekawostek, z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe, wsiąść do batyskafu, odkryć wraki zatopionych statków i okrętów, obejrzeć wynalazki wodne, poznać funkcje wody w organizmie ludzkim. Różne gatunki roślin mogliśmy podziwiać w Ogrodzie Botanicznym, jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. To tam odbyły się warsztaty fotograficzne. Wiedzę przyrodniczą z ekologii, biologii i ochrony środowiska mogliśmy zdobyć także w Ogrodzie Zoologicznym i w Afrykanarium, które jest rodzajem oceanarium poświęconym faunie Afryki. To tam podziwialiśmy rafy koralowe, żółwie pustynne, płaszczki, mureny, rekiny młoty, hipopotamy nilowe, piranie, mrówniki, pingwiny. Naszym udziałem było również zwiedzanie Ogrodu Japońskiego i poznanie historii Hali Stulecia, budowli wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Panoramę Wrocławia mogliśmy podziwiać z tarasu widokowego Katedry św. Jana, a wieczorem z 50 piętra Sky Tower, najwyższego budynku w Polsce.

Dziękujemy Chorągwi Dolnośląskiej ZHP realizującej projekt ,,Cztery pory roku – ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne” za możliwość udziału w warsztatach we Wrocławiu. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy być w tym pięknym mieście, poznać innych harcerzy, uczestniczyć w zajęciach artystycznych, fotograficznych i przyrodniczych.