Dzień Edukacji Narodowej w Erminowie

19-10-2023 06:51

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie były w tym roku szczególnie uroczyste z okazji imponującej 250  rocznicy utworzenia w Polsce Komisji Edukacji Narodowej. Jesteśmy dumni z tego, że możemy w pracy pedagogicznej kontynuować wielkie dzieło reformatorów, którzy jako pierwsi w świecie potrafili zadbać o wysoki poziom edukacji w państwie, w sposób zorganizowany podobnie jak we współczesnych ministerstwach oświaty publicznej.

Dwadzieścioro uczniów przygotowało wyjątkowy program artystyczny pod kierunkiem opiekunów szkolnego koła teatralnego oraz muzycznego. Składał się z dwóch połączonych ze sobą części: odegranych przez uczniów scenek z lekcji szkolnych oraz przedstawienia teatralnego według „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Podczas uroczystej akademii, która odbyła się w dniu 12 października, uczniowie przedstawili lekcję historii, podczas której mogliśmy obejrzeć prezentację o utworzeniu Komisji Edukacji Narodowej oraz utrwalić w pamięci najważniejsze fakty historyczne dotyczące KEN. Podczas tej scenki przedstawiono również wspomnienie polskich nauczycieli tajnego nauczania z okresu II wojny światowej oraz naszego lokalnego bohatera – Mariana Nowickiego, kierownika szkoły podstawowej w Erminowie, zamordowanego przez hitlerowców w 1943 roku.

Kolejna scenka to lekcja muzyki z piosenką pod tytułem „14 października”, dedykowaną wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Nie zabrakło również powtarzającego się motywu napisanej u nas niegdyś (i szczęśliwie wciąż chętnie przez uczniów śpiewanej) piosenki: „W Erminowie – każdy wam to powie – są najlepsze Panie i Panowie!”.

Podczas zainscenizowanej lekcji języka polskiego przypomniano, że rok 2023 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej między innymi rokiem Aleksandra Fredry. Pojawiły się tu najważniejsze informacje o pisarzu oraz wybrane wiersze, które Fredro napisał dla dzieci. Następnie zastosowano płynne przejście do sztuki teatralnej „Zemsta” w wykonaniu naszych wspaniałych uczniów!

To była kulminacja emocji tego świątecznego dnia. Kreacje aktorskie naszych uczniów osiągnęły wyżyny sztuki teatralnej. Publiczność z zapartym tchem śledziła perypetie bohaterów „Zemsty”, wybuchała szczerym śmiechem, słuchała fredrowskiej dawnej polszczyzny tak naturalnie przez młodych aktorów używanej, jakby była to nasza codzienna, potoczna mowa.Wszyscy mieli poczucie, że uczestniczą w wyjątkowym, najwspanialszym spektaklu.Na koniec występ koła teatralnegoi wszystkich uczniów biorących udział w programie artystycznymzostał nagrodzony owacjami na stojąco!

Uczniowie złożyli jeszcze ze sceny najlepsze życzenia Dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły oraz przekazali im ciekawe upominki – ostre jak dowcip samego Fredry ołówki, ozdobione bukiecikami suszonych kwiatów i zbóż. Odśpiewano też gromkie, płynące z głębi serca „Sto lat!”.

Pani dyrektor Renata Karaś wraz z panią wicedyrektor Eweliną Kopeć złożyły wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły podziękowania, gratulacje i najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, do których dołączone były ozdobne karty i zabawne niespodzianki w postaci fotografii, które wykonano każdemu z osobna podczas niedawnych obchodów Dnia Uśmiechu. Wiele osób otrzymało również gratyfikację w postaci Nagrody Dyrektora.

Rodzice także przygotowali z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyjątkową niespodziankę. Do serdecznych życzeń i podziękowań za codzienny trud, zaangażowanie i serce, od których aż się łezka zakręciła w niejednym pedagogicznym oku, dołączone były sadzonki tulipanów! Kiedy każdy posadzi je na terenie przy szkole, będzie mógł doczekać się na wiosnę widoku pięknych kwiatów! Jakie to symboliczne –bardzo przypomina pracę nauczycieli, wychowawców i opiekunów, których niestrudzone wysiłki przynoszą z czasem nieocenioną nagrodę, kiedy uczniowie rozwijają się i rozkwitają, realizując swój niepowtarzalny potencjał.

Rodzice zadbali też o słodki poczęstunek, aby dla równowagi pojawił się i pokarm dla ciała, nie tylko „strawa duchowa”.

Przyłączamy się do chóru życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów tego święta w Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie.

Szkolne Koło Muzyczne

Szkolne Koło Teatralne