Kodowanie – przygotowanie do nauki programowania

28-11-2022 06:14

W klasach 1auL-2auL-3auL i 1L-2L-3L zostały przeprowadzone lekcje z kodowania. Zabawy w kodowanie w przyjazny sposób wprowadziły dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Kodowanie można zaczynać od prostych zabaw bez używania komputera.

Uczniowie  przygodę z kodowaniem rozpoczęły od zabaw z kubeczkami. Zadanie polegało na ułożeniu kolorowych wież według wzorów przedstawionych na ilustracjach. Następnie wykonali ćwiczenia na planszach, które polegały na łączeniu cech obrazków z poszczególnych rzędów i kolumn oraz dekodowaniu zaszyfrowanych wyrazów przy użyciu kart z kodami. Ćwiczenia te umożliwiły obycie się z układem współrzędnych, uczyły odkodowywania, sortowania, klasyfikowania według cech kształtu i liczb oraz rozwijania umiejętności czytania.

Na koniec uczniowie wykonali zadanie na macie, do którego zostały wykorzystane liście. Dzieci odczytując zaszyfrowane kody w postaci cyfr i liter odkodowały piękny, jesienny koszyk. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Zabawa w kodowanie sprawiła im wiele radości, a osiągnięty sukces satysfakcję.

Katarzyna Tyszkiewicz

Patrycja Piotrowska- Szewczyk