19-10-2022 22:02

„Prawda to bowiem wiecznie żywa, że poza przygotowaniem zawodowym człowieka, poza jego wykształceniem najistotniejszą, najbardziej podstawową i decydującą wartością w jego pracy jest jego Człowieczeństwo.”

Ta piękna myśl pochodzi od Marii Grzegorzewskiej, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Wspominamy ją w Dniu Edukacji Narodowej w szczególnym roku 2022, który został ustanowiony przez Sejm RP właśnie Rokiem Marii Grzegorzewskiej w 55. rocznicę jej śmierci oraz stulecie utworzonej przez nią Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Maria Grzegorzewska jako pierwsza w Polsce tworzyła szkoły takie, jak nasza i kształciła nauczycieli tych szkół. Jej wyjątkowa spuścizna jest obecna w naszej szkolnej codzienności. Zawsze pamiętamy, że edukacja i wykształcenie są ważne, ale wychowanie człowieka – to sprawa najistotniejsza. I każdy, niezależnie od sprawności intelektualnej, ma w sobie tę decydującą wartość – Człowieczeństwo.

Maria Grzegorzewska kojarzona jest najczęściej z cytatem: „Nie ma kaleki – jest Człowiek”. Wszystkie działania edukacyjne i wychowawcze w naszej szkole specjalnej ukierunkowane są właśnie na to, aby pomagać w pokonywaniu barier spowodowanych niepełnosprawnością i umożliwiać jak najpełniejsze realizowanie potencjału i mocnych stron każdej uczennicy i każdego ucznia.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie ze szkolnego koła teatralnego zaprezentowali niepowtarzalny program artystyczny, oparty w całości na „Listach do młodego Nauczyciela”, napisanych sto lat temu przez Marię Grzegorzewską, która pragnęła w ten sposób przekazać osobom wstępującym na trudną i ważną drogę nauczania specjalnego swoje przemyślenia, spostrzeżenia, a także ideały i serdeczne wsparcie.

„Dobroć człowieka jest największą wartością, jest wprost bezcennym skarbem na świecie. Nie tylko nie robić krzywdy nikomu, ale właśnie mieć tę czynną dobroć w niesieniu innym pomocy wszelkiego rodzaju.”

Ten i wiele innych fragmentów listów sprzed stu lat, odczytanych przez naszych uczniów – młodszych i starszych, rezolutnych i nieśmiałych, zrelaksowanych i stremowanych, poważnych i roześmianych, wszystkich naszych wyjątkowych młodych ludzi – wzruszało oraz skłaniało do refleksji i wspomnień naszych nauczycieli i pracowników szkoły.

Czytaniu listów towarzyszyła specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna oraz wiele piosenek, zaśpiewanych z serca przez naszych uzdolnionych muzycznie młodych artystów. Była też wielka niespodzianka: Maria Grzegorzewska „jak żywa” pojawiła się wśród nas w osobie uczennicy klasy ósmej Kariny, która po ucharakteryzowaniu stała się prawdziwym sobowtórem Pani Marii i pisała na naszych oczach liściki, zaś przekazywał je dalej Kacper, znakomity w swojej roli listonosza.

Nie zabrakło oczywiście również życzeń, podziękowań i upominków: uczniowie przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły liściki z losowo wybranymi złotymi myślami Marii Grzegorzewskiej, zaś pani dyrektor Renata Karaś miała dla nich dyplomy i nagrody.

Aby podkreślić świąteczny charakter Dnia Edukacji Narodowej odbyła się dyskoteka, przygotowana przez Samorząd Szkolny, w której wzięli udział wszyscy uczniowie i pracownicy. Była to świetna okazja do integracji uczniów, chwila odprężenia tak potrzebna szczególnie w obecnych niełatwych czasach.  Zabawa była naprawdę wspaniała!!!

Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie w przeprowadzenie Dnia Edukacji Narodowej, zaś nauczycielom i pracownikom szkoły za Marią Grzegorzewską życzymy „abyście w swojej pracy znaleźli radość tworzenia i spokój dobrze spełnionej służby społecznej”.

Na zakończenie jeszcze jeden, pełen mocy cytat z Grzegorzewskiej:

„Niech szkoła Twoja promieniuje dobrocią - zobaczysz, jaka w niej będzie pogoda!”

Opiekunki Szkolnego Koła Teatralnego

oraz Samorządu Uczniowskiego