29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

04-10-2022 14:17

29 września stał się Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska.

Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Czytanie na głos przynosi korzyści zarówno słuchającym dzieciom, jak i czytającym dorosłym.

Dla dorosłych głośne czytanie jest treningiem mózgu, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.

Dla dzieci słuchanie czytanego na głos tekstu jest:

1.Cudownym sposobem na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z opiekunem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2.Rozbudzaniem wyobraźni i ciekawości świata.

3.Motywacją do nauki tej umiejętności.
4.Sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowych bohatera.
5.Nauką słuchania innych, rozwijaniem zdolności koncentracji i poszerzaniem bogactwa językowego!

Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, powinniśmy  obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!

Katarzyna Choromańska

Ewa Trzcińska