Wielki konkurs ekologiczny

26-04-2022 09:20

W Dniu Ziemi – 22 kwietnia – w naszej szkole odbyło się wielkie wydarzenie ekologiczne. Klasa 4a-5um-6um wraz z wychowawczynią panią Agatą Powideł przeprowadziła szkolny konkurs wiedzy ekologicznej dla młodzieży.

Konkurs stanowił efekt projektu ekologicznego, przygotowywanego przez uczniów w ramach udziału w ogólnopolskim pilotażowym programie Ocalimy Świat.

Inicjatywa programu powstała we wspaniałej Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Podjęliśmy ją z wielkim entuzjazmem, ponieważ idee proekologiczne są nam bardzo bliskie.

Wśród działań prowadzonych w ramach programu były spotkania z książkami o tematyce ekologicznej w szkolnej bibliotece. Brały w nich udział klasy: 4a-5um-6um oraz 2-3 PP. Odbywały się również zajęcia warsztatowe i artystyczne, podczas których uczniowie zgłębiali tajniki ochrony środowiska oraz przygotowywali piosenki, plakaty i gazetki ścienne, aby promować postawę proekologiczną w naszej społeczności szkolnej. Te działania wspierali:  bibliotekarka szkolna Renata Firlej, a także pani Ilona Orłowska – opiekunka szkolnego kółka ekologicznego i pan Mariusz Cierpikowski, nauczyciel kreatywności.

Celem projektu ekologicznego, którego podjęli się nasi uczniowie, było szerzenie edukacji ekologicznej. Chcieli zatroszczyć się o to, aby  świadomość, jak ważne jest dbanie o środowisko w codziennym życiu, dotarła do jak największej grupy ludzi, młodych i dorosłych, żeby trafiła prosto do ich serc i znalazła się na ich liście priorytetów. Wtedy będziemy wszyscy bliżej pełnego sukcesu akcji – będziemy mogli razem ocalić świat!

Wielki finał projektu stanowił Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Brało w nim udział 7 drużyn, wyłonionych spośród starszych uczniów naszej szkoły. Turniej odbywał się w trzech rundach. Najpierw wszyscy uczestnicy musieli na oczach publiczności odpowiedzieć na serię 14 pytań, z czym poradzili sobie rewelacyjnie.

Po tym etapie nastąpił przerywnik muzyczno-ruchowy, do którego została zaangażowana publiczność. Zorganizowano również krótką, ale emocjonującą rozgrywkę, w której na polu wiedzy ekologicznej rywalizowała grupa uczestników konkursu ze zgromadzoną publicznością. Wszyscy otrzymali kalendarzyki ze złotą listą książek „Klimat dla polskich autorów”.

Kolejna runda konkursu wyłoniła zdobywców trzeciego miejsca – drużynę z klasy 4-6L, zaś finał stanowiła gra o zwycięstwo między łączonymi drużynami: klasy 3PPb i 3Pau (II miejsce) kontra klasy 2-3PP i 3Pa (I miejsce). Rozgrywka była niezwykle emocjonująca, a poziom wiedzy uczestników bardzo wyrównany. Konkurs jednak oprócz sprawdzania wiedzy ekologicznej zawierał również element losowy dla podgrzania atmosfery imprezy, a także nie było możliwości zajmowania miejsc ex aequo.

Klasa 4a-5um-6um, która przygotowała konkurs, oprócz jego przeprowadzenia, czuwania nad przebiegiem, notowania punktacji i wręczania nagród uczestnikom, zajmowała się również zabawianiem publiczności, proponując piosenkę z pokazywaniem, a także zadbała o poziom artystyczny imprezy, prezentując występ wokalny. Na rozpoczęcie konkursu zaśpiewali piosenkę „Cały świat w naszych rękach”, która wprowadziła wszystkich zgromadzonych we właściwy, proekologiczny klimat.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w program Ocalimy Świat. Mamy nadzieję, że dzięki Wam naprawdę uda się powstrzymać degradację środowiska i pomóc naszej planecie!

Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie