starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

AKTUALNOŚCI SZKOŁA OFERTA TERAPEUTYCZNA PEDAGOG I PSYCHOLOG SPECJALISTYCZNY PUNKT KONSULTACYJNY ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI LAPTOPY DLA SZKOŁY 50 - Lecie Szkoły Przekaż 1% podatku Oddział przedszkolny Wczesne wspomaganie rozwoju Zajęcia pozalekcyjne Pracownie EFS Kąciki zabaw Radosna Szkoła Dokumenty szkolne Samorząd Rekrutacja Kontakt NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA BIP Facebook AKTYWNA TABLICA DLA RODZICÓW Wersja kontrastowa

Jak wspierać rozwój psychoseksualny dzieci?

10-03-2021 22:32

A A A

Od momentu narodzin ciało odgrywa centralną rolę w życiu każdego człowieka. Z tym aspektem związana jest seksualność. Dziecko jest istotą seksualną od chwili, kiedy przyszło na świat. Seksualność nie jest wyborem, jest faktem. Seksualność charakteryzuje człowieka niezależnie od tego, jaki jest jego poziom sprawności intelektualnej, czy występują zaburzenia ASD czy też jest neurotypowy. Seksualność nie ogranicza się do określonych grup wiekowych.

  • Przekazuj dziecku pozytywny, akceptujący stosunek do ciała i ludzkiej seksualności oraz odnoś się pozytywnie do jego seksualności.
  • Bądź przykładem! Czyny mówią więcej niż słowa – dziecko uczy się najwięcej przez obserwację najbliższych.
  • Reaguj spokojnie w sytuacjach, gdy dziecko prezentuje jakoś formę ekspresji seksualnej. Uznaj, że większość przejawów jego dziecięcej seksualności należy traktować jako zachowania rozwojowe, mieszczące się w granicach normy.
  • Nie interpretuj zachowań seksualnych dzieci w kategoriach seksualności osób dorosłych.Dorośli podejmują aktywność seksualną w innym celu niż dziecko.
  • Nigdy nie strasz dziecka i nie karz go za jego zachowania o charakterze seksualnym. Nawet jeśli wymagają one interwencji, skup się na nauce właściwych zachowań.
  • Uznaj, że dziecko ma prawo wiedzieć! Przejawy seksualności są często sygnałem, jakiej wiedzy na temat seksualności dziecko poszukuje. Bądź uważnym obserwatorem i dostarcz mu potrzebnych informacji.
  • Nie na wszystkie pytania należy czekać! Niektóre sprawy są na tyle ważne, że musisz je poruszyć, zanim dziecko o nie zapyta.

 

Jak odpowiadać na pytania dziecka?

- Odpowiadaj na konkretne pytania. Nie rób wykładów i nie podawaj zbyt wielu informacji zbyt wcześnie. Mów krótko, konkretnie, używając jak najprostszego słownictwa.

- Posługuj się poprawną terminologią. Pamiętaj, jeśli raz wprowadzisz jakąś nazwę, trudno ci będzie przestawić dziecko na inną. Nie ma nic niestosownego w tym, by małe dziecko znało określenia: penis, pochwa, piersi, jądra, stosunek seksualny.

- Nie ośmieszaj dziecka, nie bagatelizuj jego pytań. Niech wie, że jego pytania związane z seksem traktujesz z należytą powagą.

- Odpowiadaj uczciwie. Niech wstyd nie powstrzymuje cię od powiedzenia prawdy.

- Odpowiadaj natychmiast. Udzielaj odpowiedzi w chwili, w której padło pytanie. Później dziecko nie będzie go pamiętać.

- Zachowaj zdrowy rozsądek. Traktuj temat seksu jak każdy inny, nie demonizuj pytań dziecka. Ważne by rozmawiać z dziećmi spokojnie, nie ujawniać negatywnych emocji. Zainteresowanie ciałem jest pozytywne i rozwojowe, jest udziałem także innych osób.

 

Seksualność jest jedną ze sfer, która wymaga wsparcia poprzez edukację, kształtowanie odpowiednich zachowań i postaw (nazywanie intymnych części ciała, różnicowaniedobrego i złego dotyku, rozumienie granic, tego, co prywatne i publiczne,  przestrzeganie norm zachowania). Jeśli jakieś przejawy seksualności dziecka budzą niepokój i obawy rodzica, zachęcamy zawsze do rozmowy ze specjalistą.

 

Renata Gomulińska

Sylwia Kowalczyk

Jolanta Tabara

ZOBACZ GALERIE

84136 odwiedzin