starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

AKTUALNOŚCI SZKOŁA OFERTA TERAPEUTYCZNA PEDAGOG I PSYCHOLOG SPECJALISTYCZNY PUNKT KONSULTACYJNY ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI LAPTOPY DLA SZKOŁY 50 - Lecie Szkoły Przekaż 1% podatku Oddział przedszkolny Wczesne wspomaganie rozwoju Zajęcia pozalekcyjne Pracownie EFS Kąciki zabaw Radosna Szkoła Dokumenty szkolne Samorząd Rekrutacja Kontakt NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA BIP Facebook AKTYWNA TABLICA DLA RODZICÓW Wersja kontrastowa

Po co są Święta Bożego Narodzenia

22-12-2020 19:21

A A A

Po co są święta Bożego Narodzenia?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? 

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

 

Ten znany i często przytaczany wiersz  patrona naszej szkoły najlepiej oddaje istotę i sens istnienia świąt Bożego Narodzenia. Te piękne, a zarazem proste słowa o miłości, przebaczeniu i szczęścia bycia razem są drogowskazem. Pokazują, jak mamy postępować, nie tylko w święta, ale każdego powszedniego dnia.

Czas BożegoNarodzenia to magiczne chwile radości z nadejścia Zbawiciela Świata, to także czas zadumy i pamięci o tych, których już wśród nas nie ma. To czas pomagania innym, wielu zbiórek charytatywnych, wigilii dla ubogich i samotnych. Święta to niezapomniane chwile spędzone w rodzinnym gronie. To przede wszystkim wigilia z opłatkiem, życzeniami od serca, radością z prezentów oraz miejscem dla  samotnych i zapomnianych. To wszystko stwarza możliwość do refleksji nad własnym życiem, zastanowienia się, co tak naprawdę jest ważne. Wspólnie spędzone chwile uświadamiają nam, jaką wielką wartość  ma rodzina, miłość i bliskość.

Święta Bożego Narodzenia w tym roku będą wyjątkowe. Przy stole wigilijnym zasiądą tylko najbliżsi, nie będzie też hucznych uroczystości rodzinnych. Życzenia złożymy sobie korzystając z telefonu czy Internetu. Mimo tych niewątpliwych ograniczeń i utrudnień przesłanie tych świąt wciąż jest takie samo. Nie zapominajmy więc o mądrych i wzruszających słowach zawartych w wierszu ks. Twardowskiego, a wtedy na pewno ten wyjątkowy czas przyniesie to, co najcenniejsze: miłość, przebaczenie i uśmiech. 

Okres pandemii to czas niezwykły, dający wielu rodzinom możliwość bycia razem. Wspólnie spędzony czas można wykorzystać i przygotować się do świąt. 

Drodzy Rodzice, włączcie dzieci do prac porządkowych, dekoracyjnych i kulinarnych.  Niech to będą naprawdę wspólne święta i w przygotowaniach, i w ucztowaniu. Proste czynności, np.: obieranie, krojenie warzyw, ubieranie choinki, dekorowanie domu, ukręcanie ciasta sprawią dzieciom niebywałą radość, a Rodzicom poczucie pożytecznie spędzonego czasu. Nic tak nie  cementuje wspólnych więzi, nic nie zbliża, jak wspólne działanie. Pieczenie pierniczków, robienie sałatki, odkurzanie, przygotowanie ozdób czy kartek świątecznych da nam pewność i radość bycia rodziną. Ponadto sprawi, że wszyscy poczują się ważni, współodpowiedzialni za przygotowania do świąt.  Dlatego, na miarę możliwości dzieci, spróbujcie, Drodzy Rodzice, włączyć dzieci do przedświątecznej krzątaniny. Być może w tym roku nie będzie idealnie odkurzone, wypieki będą mniej wyrafinowane, a lukrowane ciasteczka trochę krzywe, ale najważniejsze jest wspólne działanie i wyniki  pracy mierzymy właśnie taką miarą. Należy pamiętać, że dzieci uczą się samodzielności poprzez naśladowanie i działanie. Będą potrafić więcej i lepiej, jeśli to przećwiczą, jeżeli nawet efekt  nie będzie idealny, to wartość doświadczenia i tak bezcenna.

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”   Konfucjusz

Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczenie, poprzez emocje i pytania, jakie temu doświadczeniu towarzyszą, poprzez zaangażowanie ciała i umysłu.

Święta zawsze budzą w człowieku nadzieję,a wraz z nią wiele dobra i życzliwości - takie przesłanie płynie z poezji ks. Jana Twardowskiego. Ludzie bowiem, dzieląc się opłatkiem, składają sobie życzenia, okazują uczucia, na które nie zawsze starcza im czasu w codziennym życiu. Święta budzą potrzebę pojednania. Bo człowiek jest dzisiaj trochę inny niż dawniej - mówił Ksiądz Jan. Najważniejsze jednak, by nie tylko wzruszał się choinką i Mikołajem przynoszącym prezenty. Święta  to przede wszystkim opłatek, poszukiwanie bliskich i radość spotkania się przy stole.

 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy życzyć wszystkim zdrowia, nadziei i radości bycia razem.

Renata Gomulińska

Sylwia Kowalczyk

Jolanta Tabara

 

 

 

 

ZOBACZ GALERIE

87373 odwiedzin