Mała książka - wielki człowiek

18-11-2020 13:07

Z wielką radością informujemy, że nasi pierwszoklasiści biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Otrzymali wyprawkę czytelnika, która została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanych specjalnie dla nich materiałów Instytut Książki chce zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Celem projektu jest rozbudzanie w dzieciach miłości do czytania już od najmłodszych lat, zachęcanie rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominanie o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwianie bezpłatnego dostępu do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców.

Gratulujemy naszym pierwszoklasistom wstąpienia w szeregi czytelników! Pamiętajcie, że nasza szkolna biblioteka jest dla Was zawsze otwarta, a piękne książki na półkach tylko czekają, aż zaprosicie je do swojego domu!

A dla rodziców zamieszczamy link do strony, wyjaśniającej krótko: po co czytać dziecku, a także – co czytać: