starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

LAPTOPY DLA SZKOŁY OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI Aktualności 50 - Lecie Szkoły Historia Przekaż 1% podatku O nas Street View Nowa szkoła w Erminowie Patron Rewalidacja Oddział przedszkolny Wczesne wspomaganie rozwoju Zajęcia pozalekcyjne Pracownie EFS Kąciki zabaw Radosna Szkoła PEDAGOG I PSYCHOLOG SPECJALISTYCZNY PUNKT KONSULTACYJNY Dokumenty szkolne Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 Samorząd Oferta edukacyjna Rekrutacja Kontakt NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA BIP Facebook AKTYWNA TABLICA DLA RODZICÓW Wersja kontrastowa

Patron

A A A


Jan Twardowski (1915-2006) był księdzem katolickim, poetą i katechetą, który pracował także
w szkole specjalnej i darzył dzieci niepełnosprawne szczególnym sentymentem. Jego twórczość jest pełna życzliwości i zrozumienia dla człowieka i przyrody, z pokorą porusza, m.in. tematy religii, wiary, nadziei, uczuć, codziennego życia.

Dnia 28 maja 2015 roku odbyła się w naszym Zespole Szkół uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Szkole Przysposabiającej do Pracy oraz ceremonia poświęcenia sztandaru tych szkół. Szkoły przyjęły za swojego patrona księdza Jana Twardowskiego.

Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Byli z nami również nasi przyjaciele, członkowie władz samorządowych i sponsorzy, a także emerytowani nauczyciele. Uroczystą mszę świętą celebrował ksiądz dziekan Stanisław Łubian wraz z księdzem dziekanem Józefem Staszewskim. Podczas mszy odbyło się poświęcenie i uroczyste przekazanie uczniom sztandaru, który ślubowali czcić, szanować, nosić wysoko i nigdy nie splamić jego honoru.

Uroczystość była piękna i podniosła. Przed szkołą ustawiono przystrojony kwiatami ołtarz.  Uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowali oprawę liturgiczną mszy świętej – procesję z darami, czytania i psalmy, a także pieśni w wykonaniu chóru nauczycielskiego. Radna Bożena Samson odczytała uchwałę Rady Powiatu w imieniu przewodniczącego Rady Andrzeja Kierzkowskiego. Poczet sztandarowy uczniów zaprezentował zgromadzonym nowy sztandar z wizerunkiem księdza Twardowskiego oraz godłem Polski i napisem „Bóg – Honor – Ojczyzna – Nauka”. Najważniejsi goście i sponsorzy zostali uhonorowani poprzez wbicie pamiątkowych gwoździ do sztandaru, otrzymali również medale. Uczniowie przedstawili program artystyczny, poświęcony patronowi – księdzu Janowi Twardowskiemu. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie szkoły. Można było również wpisać się do kroniki szkolnej, dzięki czemu mamy teraz wspaniałą pamiątkę tego historycznego dnia.

Wszyscy odczuwamy dumę i radość z posiadania patrona i sztandaru. Odbieramy udział w tej wielkiej uroczystości jako honor i zaszczyt. Pragniemy zawsze być godni ideałów, jakie przyjęliśmy tego dnia jako własne. Cieszymy się, że będzie nam w tym patronował właśnie ksiądz Twardowski, który z niezmiennym humorem, pogodą i wyrozumiałością głosił miłość do Boga, człowieka i wszystkiego, co żyje.

 

Zakończyliśmy III etap realizacji projektu „Nadanie imienia szkole podstawowej i gimnazjum”.

Komisja zliczyła głosy oddane przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły na poszczególnych kandydatów.
Wyniki wskazały osobę księdza Jana Twardowskiego jako przyszłego patrona Szkoły podstawowej, jak i Gimnazjum w Erminowie.
Podczas Integracyjnego Festynu Rodzinnego, który odbył się 21 czerwca 2012, ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Poezja ks. Jana Twardowskiego w obrazach”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem - na konkurs wpłynęło aż 250 prac. Nagrody wręczali m.in. starosta sochaczewski Tadeusz Koryś  i członek Zarządu Powiatu Przemysław Gaik.


KANDYDACI NA PATRONA

Gimnazjum i Szkoła Podstawowa realizują procedurę wyboru patrona szkoły. Bieżący etap to prezentacja kandydatów na patrona, wybranych przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
63529 odwiedzin