Przerwa na czytanie 2022

07-11-2022 06:08

Nowa akcja czytelnicza, zorganizowana w Erminowie z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przyciągnęła bardzo wielu chętnych, zarówno do czytania książek, jak i do słuchania czytanych opowieści!

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprosiła nas do wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zeszłoroczny rekord w liczbie osób czytających na przerwie wyniósł 377 tysięcy 586 osób, zaś łącznie od początku trwania akcji wynosi on 684 tysiące 151 osób. Organizatorzy akcji liczą, że w tym roku będzie to łącznie aż milion czytających osób! My też mamy nadzieję, że razem pobijemy ten rekord w miłej happeningowej atmosferze, a przede wszystkim chcemy pokazać, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.

Udział w biciu rekordu wzięła cała społeczność szkoły, wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy, a nawet niektórzy rodzice. Utworzyliśmy „Strefy czytania”, w których dla wszystkich chętnych czytali nasi nauczyciele, nawet tacy na co dzień nie kojarzeni z czytelnictwem, bo np. wuefiści, plastycy, czy też uczący przysposobienia do pracy. Na każdej przerwie otaczało ich grono zasłuchanych uczniów.

Przystąpiliśmy do akcji w dniu 27 października i czytaliśmy na wszystkich przerwach międzylekcyjnych na korytarzach szkolnych. Niektórzy wybrali się na czytanie w altanie i korzystając ze sprzyjającej pogody wzięli ze sobą książki do szkolnego Ogrodu Sensorycznego. Informacje o bieżących lektorach i książkach były przekazywane przez szkolny radiowęzeł, aby uczniowie mogli wybrać strefę czytania najmilszą i najciekawszą dla siebie. Dodatkowo wśród uczestników akcji krążyły upominki – zakładki do książek ze znamiennym napisem: „Czytanie – mądra rzecz”. Nie tylko uczniowie byli tego dnia zaczytani! Panie pracujące w administracji także zdołały urządzić sobie krótkie przerwy na czytanie w swoich pokojach biurowych. Nawet szkolny pan kierowca zaczytał się na chwilkę przed wyruszeniem w drogę, a panie nauczycielki w pokoju zrobiły sobie małą przerwę w uzupełnianiu dziennika elektronicznego. Czytanie wciągnęło również panie woźne podczas przerwy śniadaniowej, zaś panie kucharki zaglądały do książek kulinarnych.

Czytaliśmy wszędzie, w różnych miejscach, w różnych sytuacjach, czytaliśmy z zainteresowaniem i z zapałem! Możemy z radością ogłosić, że akcja „Przerwa na czytanie” odniosła w naszej szkole pełen sukces!

Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w biciu rekordu osób czytających na przerwie. O wynikach akcji i nowym ustanowionym rekordzie dowiemy się 12 grudnia. Już dziś zapraszamy do udziału w akcji w przyszłym roku!

Renata Firlej

Iwona Głowiesa